Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 1/2015

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 1, 2015

(ukazał się drukiem w styczniu 2015 r. łącznie z numerem 1 ?Poradnika Bibliotekarza?)

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 1, 2015 r. ?
W numerze pierwszym czytelnik znajdzie kontynuację tematu, rozpoczętego pod koniec ubiegłego roku. Tekst Anny Babuli dotyczy komiksów w Muzeum Książki Dziecięcej?. Tym razem autorka koncentruje się na latach sześćdziesiątych , siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, omawiając interesujące pozycje książkowe różnych wydawców, począwszy od pracy Marii Terlikowskiej, w opracowaniu graficznym Bogdana Butenki Chodzi mucha po globusie (1963 r.). Przegląd wydanych komiksów jest dosyć szczegółowy i daje całościowy obraz historii edytorstwa w tym zakresie W artykule jest sporo informacji o działalności ilustratorskiej Bogdana Butenki. Warto zapoznać się z tym interesującym tekstem.

W minionym roku wydawnictwo Egmont obchodziło jubileusz siedmiolecia wydawania popularnej serii książek dla dzieci ?Basia?. Liczy ona już 23 tomy, w których porusza tematy bliskie dzieciom, przedstawia realny świat przeciętnej rodziny. Różne sytuacje wynikające z zainteresowań i pomysłów tytułowej bohaterki serii - Basi - przybliżają jej postać dzieciom. W artykule przytoczone są opinie pisarzy, specjalistów w zakresie książki dziecięcej oraz rodziców. ?Basia? to ważne przedsięwzięcie wydawnicze.

W dziale <Recenzji>  jak zwykle opinie dotyczące nowości wydawniczych z 2014 r. oraz w ?Znalezionych na półce? przypomnienie książki Katarzyny Kotowskiej  Jeż (2002)

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego