Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 6/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 6, 2014

(ukazał się drukiem we wrześniu 2014 r. łącznie z numerem 10 ?Poradnika Bibliotekarza?)

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 6, 2014 r. ?
O komiksach ostatnio wiele się mówi; rośnie zainteresowanie tą forma przekazu. Świadczą o tym artykuły w prasie, książki poświęcone tej problematyce, recenzje komiksów, ich obecność na targach książki. Artykuł Anny Babuli dotyczy zbiorów komiksów zgromadzonych przez Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Autorka w układzie chronologicznym prezentuje komiksy stworzone przez polskich autorów i rysowników , od najstarszych historyjek obrazkowych (powstałych w okresie międzywojennym) po współczesne. Za pierwsze polskie ?komiksy? uważa się książki Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza. Ich słynne 120 przygód Koziołka Matołkawydano w 1933 r. Warto prześledzić historię polskiego komiksu ? w oparciu o prezentację księgozbioru muzealnego. Autorka planuje przygotowanie kolejnych części tej problematyki.

W numerze polecamy lekturę recenzji wydawnictw książkowych z lat 2013-2014 autorstwa Hanny Diduszko, Małgorzaty Kąkiel, Magdaleny Sikorskiej i Katarzyny Smyczyńskiej.

W dziale <Wydarzenia> Ewa Gruda zaprasza czytelników na pierwszą edycję Festiwalu Książki Dziecięcej TERE ?FERE, w czasie którego organizatorzy przygotowali dla dzieci różne atrakcje łączące książkę z zabawą.