Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 5/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 5, 2014

(ukazał się drukiem we wrześniu 2014 r. łącznie z numerem 9 ?Poradnika Bibliotekarza?)

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 5, 2014 r. ?
W numerze piątym ŚKD dominują recenzje nowości wydawniczych. Tym razem czytelnik ma możliwość zapoznania się z opiniami  dotyczącymi 7 książek.  Tradycją wydawniczą ? Świata Książki? jest wybór wartościowych , godnych polecenia  młodemu czytelnikowi  pozycji. Wśród zaproponowanych tytułów  znajdziemy recenzję  autorstwa Hanny Diduszko  książki Marcina Szczygielskiego Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz wpisującą się w nurt literatury wojennej związanej z II wojną światową. Ważną rolę odrywają ilustracje, które znakomicie współistnieją z tekstem.  Kolejne recenzje pióra Anny Babuli,  Ewy Grudy, Małgorzaty Kąkiel, Krystyny Kornas , Jolanty Metery dotyczą nowych książek wydanych w latach 2013-2014; stanowią one  podstawę warsztatu pracy bibliotekarza z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym.

W <Problemach> polecamy  interesujący  artykuł,Jolanty Pielak nawiązujący do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przestawia on  w formie skrótowej dorobek literacki dotyczący tego problemu z lat 1945-2013.  Temat  Powstania Warszawskiego często powraca w literaturze dla dzieci. Obraz powstania nadal wzbudza wiele emocji i wspomnień, często jest poruszany w literaturze dla dzieci  i nastolatków.