Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 2/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 2, 2014

(ukazał się drukiem w maju 2014 r. łącznie z numerem 4 ?Poradnika Bibliotekarza?)

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 2, 2014 r. ?

Ewa Gruda w artykule problemowym Wszystko jest dziecko zwraca uwagę na twórczość Krystyny Miłobędzkiej  z okazji promocji książki w Poznaniu ?o wyjątkowej urodzie?  pt.Na wysokiej górze z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Trwałe miejsce w literaturze dla dzieci i młodzieży zapewnił Miłobędzkiej teatr. Jej sztuki wystawiane były w teatrach lalkowych w Polsce (a zwłaszcza w Poznaniu) oraz za granicą. Nazwisko autorki kojarzy się  z  Janem Dormanem, o którego teatrze pisała pracę doktorską.  W książce W widnokręgu odmieńca fascynuje się autorka jego teatrem. Filozofia tych dwóch osobowości  literackich sprowadza się do tezy  wspólnego poznawania i rozumienia świata  przez dzieci i dorosłych i stanowi płaszczyznę porozumienia między pokoleniami.? Dorosły , aby móc być partnerem w wprowadzaniu dziecka w otaczający świat musi przyswoić sobie prawa kierujące zachowaniem dziecka  i nauczyć się wykorzystywać  dziecięcą aktywność?.  W teatrze Milobędzkiej  jednoczą się i przenikają dwa światy: dziecka i dorosłych.  Analiza utworów autorki, tych scenicznych i poetyckich  pozwala na zrozumienie  jej twórczości , jest źródłem estetycznych  i intelektualnych doznań. Warto do niej sięgnąć ? zachęca Ewa Gruda.

W tym numerze jest wyjątkowo sporo recenzji pióra Hanny Diduszko, Anny Babuli, Małgorzaty Kąkiel . W cyklu Znalezione na półce swoje rozważania prezentuje  Marta Wiktoria Trojanowska pisząc  o tajemnicy marcepanowej kołysanki, czyli znanej z dzieciństwa kołysanki Był sobie królautorstwa prawdopodobnie Janiny Porazińskiej . W Wydarzeniach relacja z  Festiwalu Książki Dziecięcej TERE-FERE ? radosnego święta książki dziecięce, które doskonale wpisało się w panoramę wydarzeń kulturalnych stolicy.