Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 1/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 1, 2014

(ukazał się drukiem w marcu 2013 r. łącznie z numerem 3 ?Poradnika Bibliotekarza?)

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 1, 2014 r. ?

Kto z nas nie zna Alicji w Krainie Czarów? Okazuje się, że niedługo może tak być. Marta Wiktoria Trojanowska w artykule Fałszywe Krainy Czarówomawia adaptacje powieści Lewisa Carrolla, które często nie zamieszczają nazwiska autora, tłumacza i tworzą właściwie nowe teksty. Często są one streszczeniem powieści, zawierają skróty odbierające jej to co w niej najcenniejsze, umieszczane są w zbiorach baśni lub legend co wprowadza pomieszanie gatunków i powieść traci swoją tożsamość, staje się uboga, nijaka ? inna. Autorka artykułu zadaje pytanie ? czy na pewno warto ?karmić? takimi utworami dzieci?

W numerze, tym razem, szczegółowe recenzje powieści:Wolfganga HerrndorfaCzik(Hanna Diduszko), Danuty AwolusiNa wysokim niebie (Małgorzata Kąkiel) i niewydanej jeszcze w Polsce Podróży Tullego (Tullesresasunantill) fińskiej pisarki IrmelinSandmanLilius.

Myślę, że chętnie przeczytamy również o Dzieciach z Leszczynowej Górki Marii Kownackiej i Zofii Malickiej, tych wydanych w 1951 r. i nowszego ich wydaniu z 2011 r. Autorka tekstu ? Anna Babula ? wskazuje niektóre różnice pomiędzy obu wersjami i zachęca ciekawych innych poprawek do lektury. Sama woli dawną wersję, ale decyzję pozostawia każdemu z czytelników.

Ponadto w numerze o październikowej wystawie poświęconej Bohdanowi Butence, która zainaugurowała oficjalnie działalność Małego Instytutu Polskiej Ilustracji (Anita Wincencjusz-Patyna) oraz o tym co działo się jesienią na Koszykowej (Ewa Gruda).