^Powrót na górę

 • 1 Poradnik Bibliotekarza
  „Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.
 • 2 Świat Książki Dziecięcej
  dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku. Kolorowa wkładka o objętości 8-12 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Więcej w dziale poświęconym dodatkowi
 • 3 Prezentacja "Poradnika Bibliotekarza"
  Chcesz wiedzieć więcej o "Poradniku"? Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Poradnika Bibliotekarza" do obejrzenia multimedialnej prezentacji przybliżającej treści, budowę poszczególnych numerów i najważniejsze wydarzenia z życia Poradnika - całość została zaprezentowana przy pomocy wirtualnego stołu redakcyjnego. Aby zobaczyć prezentację kliknij na artykuł w aktualnościach.
 • 4 Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
  Seria wydawnicza Wydawnictwa SBP zainicjowana na przełomie 2001/2002 r. Dotyczy praktycznych zagadnień bibliotekarstwa, w tym czytelnictwa i metodyki pracy z czytelnikiem. Jest adresowana do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Poszczególne tomy wychodzą w nakładzie do 1000 egzemplarzy.
 • 5 Dodatki tematyczne
  Specjalistyczne dodatki poświęcone szczegółowym tematom dotyczą aktualnych problemów zawodowych, z którymi Bibliotekarze spotykają się w swojej pracy

  

Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 2/2015


ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 2, 2015
 
(ukazał się drukiem w lipcu 2015 r. łącznie z numerem 7/8 ?Poradnika Bibliotekarza?)
 
W numerze drugim Ewa Gruda zaprezentowała najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży wydane w roku 2014. Poleca czytelnikom ?Świata Książki? następujące pozycje:
 • Blexbolex, Ballada, wydaw. Wytwórnia
 • Bogdan Butenko: Gapiszon i wędzone morze, wyd. Dreams
 • David Cali , Serge Bloch : Wróg, wydaw. Zakamarki
 • Iwona Chmielewska: Oczy, Wrocławskie Wydaw. Warstwy
 • Ewa Kozyra-Pawlak: Ja Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem. Wydaw. Nasza Księgarnia
 • Krystyna Lipka-Sztarbałło : Łazienkowe pytania, Agencja Edytorska Ezop
 • Dorota Masłowska: Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci. Ilustr .Marianna Sztyma, Wydaw. Literackie
 • Erna Rosenstein: Bajki. Ilustr. Karol Badach, Wrocławskie Wydaw. Warstwy
 • Erna Rosenstein: Bajki. Ilustr. Karol Banach, Wrocławskie Wydaw. Wrocławskie
 • Zofia Stanecka: Domino i Muki i: Po drugiej stronie czasu. Ilustr. Daniel de Latour, Wydaw. W Drodze
 • Macin Szczygielski: Tuczarnia motyli, Ilustr. Magda Wasik, Wydaw. Bajka
 • Tomasz Trojanowski: Striciel. Projekt okładki Elżbieta Chojna. Wydaw. Literatura
Przy każdej pozycji omówiona jest w skrócie treść książki. Czytelnik znajdzie również okładki zaprezentowanych książek.

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego>>>

Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 1/2015

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 1, 2015
 
(ukazał się drukiem w styczniu 2015 r. łącznie z numerem 1 ?Poradnika Bibliotekarza?) 
 
Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 1, 2015 r. ?
W numerze pierwszym czytelnik znajdzie kontynuację tematu, rozpoczętego pod koniec ubiegłego roku. Tekst Anny Babuli dotyczy komiksów w Muzeum Książki Dziecięcej?. Tym razem autorka koncentruje się na latach sześćdziesiątych , siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, omawiając interesujące pozycje książkowe różnych wydawców, począwszy od pracy Marii Terlikowskiej, w opracowaniu graficznym Bogdana Butenki Chodzi mucha po globusie (1963 r.). Przegląd wydanych komiksów jest dosyć szczegółowy i daje całościowy obraz historii edytorstwa w tym zakresie W artykule jest sporo informacji o działalności ilustratorskiej Bogdana Butenki. Warto zapoznać się z tym interesującym tekstem.

W minionym roku wydawnictwo Egmont obchodziło jubileusz siedmiolecia wydawania popularnej serii książek dla dzieci ?Basia?. Liczy ona już 23 tomy, w których porusza tematy bliskie dzieciom, przedstawia realny świat przeciętnej rodziny. Różne sytuacje wynikające z zainteresowań i pomysłów tytułowej bohaterki serii - Basi - przybliżają jej postać dzieciom. W artykule przytoczone są opinie pisarzy, specjalistów w zakresie książki dziecięcej oraz rodziców. ?Basia? to ważne przedsięwzięcie wydawnicze.

W dziale <Recenzji>  jak zwykle opinie dotyczące nowości wydawniczych z 2014 r. oraz w ?Znalezionych na półce? przypomnienie książki Katarzyny Kotowskiej  Jeż (2002)
 

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 6/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 6, 2014
 
(ukazał się drukiem we wrześniu 2014 r. łącznie z numerem 10 ?Poradnika Bibliotekarza?) 
 
Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 6, 2014 r. ?
O komiksach ostatnio wiele się mówi; rośnie zainteresowanie tą forma przekazu. Świadczą o tym artykuły w prasie, książki poświęcone tej problematyce, recenzje komiksów, ich obecność na targach książki. Artykuł Anny Babuli dotyczy zbiorów komiksów zgromadzonych przez Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Autorka w układzie chronologicznym prezentuje komiksy stworzone przez polskich autorów i rysowników , od najstarszych historyjek obrazkowych (powstałych w okresie międzywojennym) po współczesne. Za pierwsze polskie ?komiksy? uważa się książki Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza. Ich słynne 120 przygód Koziołka Matołkawydano w 1933 r. Warto prześledzić historię polskiego komiksu ? w oparciu o prezentację księgozbioru muzealnego. Autorka planuje przygotowanie kolejnych części tej problematyki.
 
W numerze polecamy lekturę recenzji wydawnictw książkowych z lat 2013-2014 autorstwa Hanny Diduszko, Małgorzaty Kąkiel, Magdaleny Sikorskiej i Katarzyny Smyczyńskiej.
 
W dziale <Wydarzenia> Ewa Gruda zaprasza czytelników na pierwszą edycję Festiwalu Książki Dziecięcej TERE ?FERE, w czasie którego organizatorzy przygotowali dla dzieci różne atrakcje łączące książkę z zabawą.
 

Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 5/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 5, 2014
 
(ukazał się drukiem we wrześniu 2014 r. łącznie z numerem 9 ?Poradnika Bibliotekarza?) 
 
Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr 5, 2014 r. ?
W numerze piątym ŚKD dominują recenzje nowości wydawniczych. Tym razem czytelnik ma możliwość zapoznania się z opiniami  dotyczącymi 7 książek.  Tradycją wydawniczą ? Świata Książki? jest wybór wartościowych , godnych polecenia  młodemu czytelnikowi  pozycji. Wśród zaproponowanych tytułów  znajdziemy recenzję  autorstwa Hanny Diduszko  książki Marcina Szczygielskiego Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz wpisującą się w nurt literatury wojennej związanej z II wojną światową. Ważną rolę odrywają ilustracje, które znakomicie współistnieją z tekstem.  Kolejne recenzje pióra Anny Babuli,  Ewy Grudy, Małgorzaty Kąkiel, Krystyny Kornas , Jolanty Metery dotyczą nowych książek wydanych w latach 2013-2014; stanowią one  podstawę warsztatu pracy bibliotekarza z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym.

 W <Problemach> polecamy  interesujący  artykuł,Jolanty Pielak nawiązujący do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przestawia on  w formie skrótowej dorobek literacki dotyczący tego problemu z lat 1945-2013.  Temat  Powstania Warszawskiego często powraca w literaturze dla dzieci. Obraz powstania nadal wzbudza wiele emocji i wspomnień, często jest poruszany w literaturze dla dzieci  i nastolatków.

 

Warto przeczytać - Świat Książki Dziecięcej 4/2014

ŚWIAT KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ nr 4, 2014

(ukazał się drukiem w lipcu 2014 r. łącznie z numerem 7-8 ?Poradnika Bibliotekarza?) 

Co warto przeczytać w Świecie Książki Dziecięcej nr4, 2014 r. ?

W dziale <Problemy> ciekawy artykuł Anity Wicencjusz- Patyny nt. książek wydanych przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent z Krakowa w języku idysz adresowanych do dzieci pochodzenia żydowskiego. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach projektu ?A Majse? (Bajka) i ma na celu przekazanie najmłodszym dorobku kulturowego i bogactwa tradycji żydowskiej, odwołujących się do wartości uniwersalnych. Trzy wydane książki zdobyły międzynarodowe i polskie wyróżnienia graficzne.

W artykule czytelnik znajdzie informacje o ilustratorce Urszuli Palusińskiej i graficznej kompozycji książki oraz o treści i przesłaniu tomików A Majse, Majn Alef Bejs.

W <Wydarzeniach? uwagę zwraca tekst Anny Babuli o 5. Warszawskich Targach Książki w aspekcie rynku książki dla dzieci i młodzieży. Wydawcy zaprezentowali swoją ofertę w atrakcyjny sposób, organizując poza ekspozycją w stoiskach spotkania autorskie, zabawy dla dzieci, wykłady dla rodziców. Autorka artykułu omawia najważniejsze i najciekawsze wydarzenia tegorocznych Targów.

Recenzje to mocny punkt każdego numeru ?Świata Książki dziecięcej?. W tym numerze redakcja prezentuje recenzje nowości wydawniczych autorstwa Anny Babuli, Hanny Diduszko, Małgorzaty Kąkiel, Katarzyny Smyczyńskiej. Zapraszamy do lektury.

>>>

Świat Książki Dziecięcej

Prenumerata - promocja!!!

Prenumerata i reklama

Odwiedzający

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Poradnik Bibliotekarza  Rights Reserved.