Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Lubuski organizują w dniach 15-17 października 2013 r. międzynarodową konferencję naukową bibliotek miast i regionów partnerskich pt. ?Biblioteka jako trzecie miejsce. Doświadczenia i wyzwania partnerów?.

Celem konferencji jest poznanie metod pracy bibliotek w różnych krajach, wymiana myśli i doświadczeń, dzielenie się dobrymi praktykami. Wspólnie zastanawiać się będziemy nad rolą bibliotek we współczesnym życiu społecznym w różnych krajach i modelem funkcjonowania bibliotek w przyszłości.

W nawiązaniu do tematyki konferencji przedstawiciele bibliotek partnerskich zaprezentują wystąpienia z zakresu:

• usytuowanie organizacyjne biblioteki (finansowanie, nadzór merytoryczny, struktura, sieć);
  • współpraca z instytucjami naukowymi, programy badawcze i naukowe;
  • działalność, upowszechniającą książkę i czytelnictwo;
  • fundraising w bibliotece (pozyskiwanie funduszy);
  • nowe media w bibliotece;
  • współpraca z innymi instytucjami na terenie miasta, regionu.

Harmonogram Konferencji:

• 15 października: wystąpienia naukowe autorytetów bibliotekoznawstwa polskiego na temat modelu nowej biblioteki i jej zmieniających się funkcji i zadań.
  • 16 października: prezentacje partnerów z różnych krajów uczestniczących w konferencji. Zaprosiliśmy gości z: Niemiec, Słowacji, Czech, Serbii, Ukrainy, Norwegii, Włoch, Holandii, Rumunii, Białorusi i Francji.
  • 17 października: wyjazd studyjny gości zagranicznych do jednej z regionalnych placówek bibliotecznych.

Partnerzy Konferencji:

• Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego;
  • Biblioteka Narodowa;
  • Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich;
  • Instytut Książki.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Konferencji.