O nas

?Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych? jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w  bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.

?Poradnik? jest czasopismem problemowo-warsztatowym o charakterze popularnym. Ukazuje się w wersji papierowej i od 15.02.2008 r. elektronicznej (dostępne on-line są roczniki 1999-2006).

Od lutego  2007 r. ukazuje się drukiem miesięczny dodatek do ?Poradnika Bibliotekarza? ? ?Świat Książki Dziecięcej?- poświęcony problematyce książki, literatury, bibliotek dziecięcych i promocji czytelnictwa wśród młodych czytelników.

Czasopismo adresowane jest do:

• bibliotekarzy bibliotek publicznych, w tym bibliotek dla dzieci i młodzieży, innych bibliotek (szpitalne, parafialne, zakładowe, itp.),
  • nauczycieli bibliotekarzy w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych,
  • biblioterapeutów,
  • instruktorów w domach kultury, ogniskach i kołach zainteresowań,
  • innych odbiorców zainteresowanych problemami bibliotek, informacji, książki, literatury,
  • specjalistów literatury dla dzieci i młodzieży,
  • studentów wydziałów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na wyższych uczelniach,
  • bibliotekarzy uczestniczących w procesie doskonalenia zawodowego.

W każdym numerze czytelnik znajdzie artykuły problemowe, interpretacje przepisów prawnych przydatnych w działalności bibliotekarza, porady prawne, relacje z konferencji i sympozjów zawodowych, teksty z zakresu rynku książki, recenzje literatury zawodowej, przykłady bogatej działalności bibliotek w środowisku, promocji i działań marketingowych bibliotek, propozycje różnych form pracy z czytelnikiem, scenariusze imprez, lekcje biblioteczne, zestawienia bibliograficzne, wiadomości, komunikaty, felietony: Kalejdoskop, Cyfrowe Okolice, Pozyskane z Kanału Wrocław, a także stałe cykle: Świat bibliotek, Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!, Nowe obiekty biblioteczne, Moje lektury, Moja biblioteka, Euroregiony, Salon Pisarzy Bogdana Klukowskiego i in. Kilka razy w roku ukazują się dodatki do ?Poradnika? : wytyczne IFLA, słowniczki, kanony książek, kalendaria rocznic literackich i noblistów.

Wydawca:
Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
NIP  526-000-19-15
KRS  0000081477
REGON 000 7775 178

Redakcja:
Redaktor naczelny
Jadwiga Chruścińska

Sekretarz redakcji
Dorota Grabowska

Redaktor techniczny, oprac. graficzne
Elżbieta Matusiak

Komitet Redakcyjny:
Elżbieta Barbara Zybert (przewodnicząca), Mirosława Majewska (sekretarz), Maria Bochan, Wiesława Borkowska-Nichthauser, Barbara Budyńska, Maria Kulik, Piotr Jankowski, Bogdan Klukowski, Grażyna Lewandowicz-Nosal, Robert Miszczuk, Barbara Stępniewska, Michał Zając.

Współpracują z redakcją:
Lucjan Biliński, Grażyna Bilska, Zdzisław Bieleń,  Henryk Hollender, Tomasz Kasperczyk, Bogdan Klukowski, Krystyna Kuźmińska, Paweł Tanewski, Dorota Skotnicka, Dominika Stępniewska, Artur Uljasz

Skład i łamanie: Renard Hawryszko

Projekt okładki: Katarzyna Stanny ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Strona internetowa:

Druk: Zakład Poligraficzny PRIMUM s.c., Kozerki, ul. Marsa 20