^Powrót na górę

 • 1 Poradnik Bibliotekarza
  „Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.
 • 2 Świat Książki Dziecięcej
  dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku. Kolorowa wkładka o objętości 8-12 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Więcej w dziale poświęconym dodatkowi
 • 3 Prezentacja "Poradnika Bibliotekarza"
  Chcesz wiedzieć więcej o "Poradniku"? Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Poradnika Bibliotekarza" do obejrzenia multimedialnej prezentacji przybliżającej treści, budowę poszczególnych numerów i najważniejsze wydarzenia z życia Poradnika - całość została zaprezentowana przy pomocy wirtualnego stołu redakcyjnego. Aby zobaczyć prezentację kliknij na artykuł w aktualnościach.
 • 4 Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
  Seria wydawnicza Wydawnictwa SBP zainicjowana na przełomie 2001/2002 r. Dotyczy praktycznych zagadnień bibliotekarstwa, w tym czytelnictwa i metodyki pracy z czytelnikiem. Jest adresowana do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Poszczególne tomy wychodzą w nakładzie do 1000 egzemplarzy.
 • 5 Dodatki tematyczne
  Specjalistyczne dodatki poświęcone szczegółowym tematom dotyczą aktualnych problemów zawodowych, z którymi Bibliotekarze spotykają się w swojej pracy

  

Poradnik Bibliotekarza 4/2018

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Poradnika Bibliotekarza 4/2018, w którym m.in. 90. rocznica ustanowienia Biblioteki Narodowej w Warszawie, artykuły M. Kryś  i A. Hołubiec nawiązujące do Światowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), wyjazd do Nysy i zwiedzenie dwóch zmodernizowanych bibliotek filialnych w Kopernikach i Lipowej a także zwrócenie uwagi na zmiany w poddziałach wspólnych języka UKD.

Czytaj więcej...

Warto przeczytać nr 7-8/2017

Nareszcie lato, wakacje, trochę więcej czasu dla siebie, trochę więcej czasu na lekturę tych treści, które chcemy przeczytać. W numerze wakacyjnym czytelnik znajdzie różne artykuły problemowe dotyczące zarówno Kongresu IFLA (19-25 sierpnia), jak i „Potteromanii” z okazji dwudziestolecia wydania pierwszego tomu Harrego Pottera, sylwetki Andrzeja Grodka, kolejnego prezesa SBP. Warto przeczytać dwa interesujące wywiady z Gabrielą Niedzielską i Urszulą Kopeć-Zaborniak, zwiedzić biblioteki publiczne w Bytowie i nową placówkę usytuowaną na dworcu kolejowym we Wrocławiu, poznać Wydawnictwo Tadam, specjalizujące się m.in. w wydawaniu komiksów, zabrać w wakacyjną wędrówkę gry planszowe oraz uczestniczyć w wydarzeniach bibliotecznych związanych z Nocą Bibliotek/Muzeów. Słowem dużo różnorodności, każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Zachęcam do przeczytania „wakacyjnych” artykułów:

 • Harry Potter w kampanii reklamowej 

Autorka, Aleksandra Janiak przedstawia, z dużym rozmachem zorganizowaną, wieloletnią kampanię związaną z promocją serii książek o Harrym Potterze i filmach osnutych na ich treściach. Opisana strategia marketingowa przyniosła ogromne korzyści finansowe dla autorki i wydawnictwa oraz wpłynęła na wzrost czytelnictwa, zachęcając do lektury nawet czytelników opornych. „Potteromania” trwa już dwadzieścia lat, można powiedzieć, że jest studnią bez dna. Nadal książki o Harrym Potterze i filmy fascynują kolejne pokolenia czytelników.

 • O książkach, czytelnikach i bibliotekach. Rozmowa z Gabrielą Niedzielską – właścicielką „Autografu” 

Monika Simonjetz przybliża sylwetkę Gabrieli Niedzielskiej związanej przez wiele lat z wydawnictwem „Literatura”, a teraz prowadzącej agencję autorską „Autograf”. Z racji swojej pracy zawodowej bohaterka wywiadu zetknęła się z wieloma sławnymi autorami i ilustratorami, współpracownikami książki. Organizując spotkania autorskie poznała biblioteki i czytelników. W rozmowie z M. Simonjetz mówi o swoim życiu, swoich pasjach, kontaktach ze sławnymi ludźmi. Warto przeczytać ten pasjonujący wywiad.

 • Znowu biblioteka na dworcu (Wrocław Główny) 

Tym razem zwiedzimy kolejną nową bibliotekę wrocławską, usytuowaną na dworcu głównym (na antresoli) o powierzchni ok. 560 m2, jej architektura dostosowana jest do zabytkowego pomieszczenia dworca. Wystrój biblioteki sprawia wrażenie klubu, a także ekskluzywnej poczekalni. Filia MBP nr 12, jedna z piękniejszych bibliotek, zasługuje na w miarę szybkie zwiedzenie.

 • Z Cieszanowa w wielki świat. Rozmowa z Urszulą Kopeć-Zaborniak – Bibliotekarzem Roku 2016 

Laureatka tegorocznego Konkursu SBP mówi o swojej drodze zawodowej, sukcesach, realizacjach projektów oraz wyjazdach studyjnych do Brukseli, na Łotwę. Ma rozległe zainteresowania związane nie tylko z bibliotekarstwem, pisze poezje, jest autorką tomiku Data ważności, kocha góry i … swoją rodzinę, a zwłaszcza dwuletniego synka Oskarka.

Życzę ciekawej lektury w atmosferze wakacyjnego luzu, Jadwiga Chruścińska.

Świat Książki Dziecięcej

Prenumerata - promocja!!!

Prenumerata i reklama

Odwiedzający

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Poradnik Bibliotekarza  Rights Reserved.