^Powrót na górę

 • 1 Poradnik Bibliotekarza
  „Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.
 • 2 Świat Książki Dziecięcej
  dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku. Kolorowa wkładka o objętości 8-12 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Więcej w dziale poświęconym dodatkowi
 • 3Prezentacja "Poradnika Bibliotekarza"
  Chcesz wiedzieć więcej o "Poradniku"? Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Poradnika Bibliotekarza" do obejrzenia multimedialnej prezentacji przybliżającej treści, budowę poszczególnych numerów i najważniejsze wydarzenia z życia Poradnika - całość została zaprezentowana przy pomocy wirtualnego stołu redakcyjnego. Aby zobaczyć prezentację kliknij na artykuł w aktualnościach.
 • 4Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
  Seria wydawnicza Wydawnictwa SBP zainicjowana na przełomie 2001/2002 r. Dotyczy praktycznych zagadnień bibliotekarstwa, w tym czytelnictwa i metodyki pracy z czytelnikiem. Jest adresowana do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Poszczególne tomy wychodzą w nakładzie do 1000 egzemplarzy.
 • 5Dodatki tematyczne
  Specjalistyczne dodatki poświęcone szczegółowym tematom dotyczą aktualnych problemów zawodowych, z którymi Bibliotekarze spotykają się w swojej pracy

  

Warto przeczytać nr 12/2016

Grudzień to czas niepowtarzalnego klimatu związanego z Bożym Narodzeniem, to okres spotkań towarzyskich, integracyjnych, różnego rodzaju imprez bibliotecznych. Zabiegani, nie mamy czasu na lekturę dłuższych tekstów. Stąd też propozycja redakcji ?Poradnika Bibliotekarza? przygotowania numeru składającego się z różnorodnych tekstów, o lżejszej tematyce; czytelnicy dowiedzą się, co najchętniej czytają dzieci i młodzież, jak rozumieć istotę książki zabytkowej i jak z nią obcować, jak wykorzystać przestrzeń architektoniczną w bibliotece do jej promocji, jakie gry proponować czytelnikom. To zaledwie część propozycji, warto zatem znaleźć czas na, chociażby przejrzenie czasopisma.

W numerze warto przeczytać:

 • Harry Potter i co dalej? Czytelnictwo dzieci i młodzieży w powiecie gnieźnieńskim. Artykuł jest omówieniem badań ankietowych, przeprowadzonych wśród 776 uczniów z 33 szkół powiatu gnieźnieńskiego w terminie październik-grudzień 2015 r. ? równolegle w trzech obszarach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. Z analizy ankiet wynika, że czytanie książek preferują dziewczęta, a chłopcy chętniej uczestniczą w spotkaniach ze znajomymi, grach komputerowych, interesują się sportem. Uczniowie cenią walory literatury przygodowej i fantastycznej, natomiast nie czytają literatury popularnonaukowej i naukowej. Nadal korzystają z książek papierowych, ale wraz z wiekiem, zwłaszcza chłopcy sięgają po e-booki i audiobooki.
 • Jak mówić o książkach zabytkowych? Przygotowując lekcje biblioteczne, warto zwrócić uwagę młodzieży na książkę zabytkową. Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem w bibliotece. W niniejszym artykule, Marcin Twardzik przybliża pojęcie książki zabytkowej, jej rodzaje, wyjaśnia takie terminy jak: iluminacja, rodzaje opraw, charakterystyczne cechy opraw. Uzupełnieniem tego tekstu jest materiał metodyczny związany z realizację lekcji nt. książki zabytkowej autorstwa Urszuli Szabli.
 • Wykorzystanie położenia, przestrzeni i uwarunkowań architektonicznych w promocji Biblioteki Publicznej w Bogatyni. Aleksandra Mikulska omawia problem promocji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni w kontekście uwarunkowań architektonicznych. Zaprasza czytelników do zwiedzenia placówki. Swoją analizę rozpoczyna najpierw od budynku i otoczenia biblioteki, przechodząc następnie do pomieszczeń w jej wnętrzach. W obu przypadkach zwraca uwagę na miejsca, które można wykorzystać na efektywną promocję placówki. Podpowiada jakiego typu działania promocyjne warto realizować w holu, czytelni, wypożyczalni lub poza biblioteką.
 • Gry planszowe w bibliotece. Temat gier pojawia się coraz częściej w mediach, co wynika z mody na gry planszowe. W bibliotekach organizowane są konkursy, spotkania, festiwale związane tematycznie z grami. Powiększa się grono miłośników gier. W tej sytuacji bibliotekarz staje przed problemem wyboru gier do zbiorów bibliotecznych. Celem artykułu Andrzeja Januszewskiego jest praktyczna pomoc bibliotekarzom w wyborze gier dla danej kategorii bywalców biblioteki, od najmłodszych czytelników, poprzez uczniów szkoły podstawowej, aż do starszej młodzieży. Autor ocenia wybrane gry, zwracając uwagę na ich walory edukacyjne.
 • Złowić mężczyznę do biblioteki. Mężczyźni raczej stronią od bywania w bibliotekach. Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach realizuje program zachęcający mężczyzn do odwiedzenia biblioteki. Powstał Klub Kulturalnego Kibica (KKK), projekt ?Od radia do iPoda? (konstruowanie własnego radia), spotkania z historią ?Konstruktorzy marzeń?. Realizację programu Paweł Piwowarczyk, dyrektor MBP oparł na własnych zainteresowaniach sportowych. KKK, działający przy bibliotece od 5 lat zrzesza miłośników sportu, którzy wspólnie uczestniczą w imprezach sportowych oraz w piłkarskich spotkaniach w bibliotece. Łączy pasje sportowe z zainteresowaniami humanistycznymi, integruje, pozyskuje czytelników. Warto naśladować inicjatywy MBP w Dobczycach.
 • Zwiedzamy biblioteki: GBP w Bogatyni, ˜ Biblioforum w Gliwicach (biblioteka w galerii handlowej).

Ponadto w numerze: teksty środowiskowe, metodyczne, recenzje, relacje, felieton Emeryka.

Życzę udanej lektury,
Jadwiga Chruścińska

Świat Książki Dziecięcej

Prenumerata - promocja!!!

Prenumerata i reklama

Odwiedzający

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Poradnik Bibliotekarza  Rights Reserved.