Już wkrótce numer majowy ?Poradnika Bibliotekarza?

Maj ? miesiąc szczególnie związany z promocją bibliotek, zawodem bibliotekarza, czytelnictwem. Proponowane w numerze artykuły nawiązują do obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotek i Bibliotekarza, Tygodnia Bibliotek, licznych targów książki i akcji promocyjnych . Słowem staramy się, aby numer był interesujący dla czytelników i przybliżał, wyjaśniał główne hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek ? ?Biblioteka jako przestrzeń dla kreatywnych?.

W numerze warto przeczytać:

Wyboiste drogi integracji

Zbliża się kolejny Zjazd SBP. Warto przy tej okazji zastanowić się nad przyszłością zawodu bibliotekarskiego w kontekście walki o integrację środowiska bibliotekarskiego. Dokonania Związku Bibliotekarzy Polskich, a później Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich cementowały jedność środowiska bibliotekarskiego. Jednak na dezintegracji zaciążyło wg autora artykułu ? Jana Wołosza- odejście od formuły związkowej na rzecz stowarzyszeniowej, która otwierała lepsze perspektywy dla kształcenia, doskonalenia bibliotekarzy, ich aktywności środowiskowej , ale też oddała związkom działania na rzecz ochrony interesów płacowych i socjalnych. Obecnie środowisko bibliotekarskie jest rozbite, podzielone, nie wykazujące woli do współpracy, brakuje skutecznych działań zmierzających do poprawy wizerunku bibliotekach w społeczeństwie . Czy w tej sytuacji warto dążyć do reaktywacji silnej organizacji łączącej cechy stowarzyszeniowe i związkowe? Ważnym narzędziem obrony interesów jest? internet, czego ewidentnym dowodem była walka ok. 50 tys. bibliotekarzy o istnienie bibliotek szkolnych.

Magia bibliotekarskiej kreatywności

Rozważania autorki artykułu ? Grażyny Bilskiej osnute są wokół tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek ?biblioteka jako przestrzeń dla kreatywnych?. Jest to szczególny okres dla określenia roli współczesnej biblioteki w lokalnej kulturze i edukacji oraz poprawie jakości życia, zwłaszcza w dobie ucieczki wielu użytkowników w świat wirtualny.. Biblioteki w małych miejscowościach, dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek, zmieniają się. Wnoszą lepszą jakość usług, realizowanych w nowoczesnych, przyjaznych wnętrzach oraz kreatywne działania na rzecz pozyskania nowych czytelników. Poprzez swoją ofertę pozyskują kreatywnych mieszkańców, którzy mogą być ?ambasadorami spraw bibliotecznych w kontaktach z samorządem lokalnym.

Biblioteki publiczne i szkolne źródłem nastoletnich lektur

Tekst dr Zofii Zasackiej jest prezentacją wybranych wyników badań czytelnictwa młodzieży, zwłaszcza w aspekcie postaw gimnazjalistów wobec czytania książek , aktywności

intensywności czytania , wyborów lekturowych w ramach obowiązku szkolnego i w czasie wolnym , preferencje lekturowe i społeczny obieg książek wśród nastolatków. Autorka wskazuje na rolę bibliotek szkolnych w dostarczaniu lektur i współdziałanie w tym zakresie biblioteki publicznej.

Czytelnictwo audiobooków

Rzadko poruszany temat w piśmiennictwie zawodowym bibliotekarzy, z racji braku odpowiednich badań prowadzonych przez IKiCz BN i CBOS. Jedynym, dostępnym badaniem jest raport firmy Nexto.pl z 2010 r. pt. ?Nabywcy audiobooków: wykształceni, bogaci, czytający?. Odpowiedzi udzieliło 3055 osób, co pozwoliło na określenie wizerunku osoby czytającej audiobooki; są to kobiety, osoby mieszkające w miastach, młodzi, osoby wykształcone, dobrze zarabiający. W 2 części artykułu Magda owak omawia zbiory bibliotek publicznych w warszawskiej Woli i Bemowa oraz wyniki badań sondażowych przeprowadzonych w tych placówkach.

Zwiedzamy biblioteki!

?         MBP we Włodawie ? SŁOWO, MUZYKA, OBRAZ

Nową bibliotekę uroczyście otwarto 24.10.2012 r. Pomieszczenia biblioteczne wyposażono w nowe meble, wysokiej klasy sprzęt komputerowy i elektroniczny wraz z systemem zabezpieczeń. Biblioteka oferuje mieszkańcom Włodawy i okolic interesujący program edukacyjny zawarty w nośnym haśle: SLOWO, MUZYKA, OBRAZ., wokół którego skupia się działalność biblioteki. Zachęcamy do odwiedzenia tej interesującej placówki.

Co potrafi telefon najnowszej generacji?

Po kilkumiesięcznej przerwie zapraszam czytelników do lektury cyklu <Nowe w bibliotece? prowadzonego przez Aleksandra Trembowieckiego. Z okazji 40.lecia istnienia komórki telefonicznej warto przeczytać o telefonach najnowszej generacji. Może już wkrótce będą również dostępne dla bibliotekarzy.

Ponadto w numerze majowym: teksty środowiskowe (o akcjach promocyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, obchodach urodzin Mikołaja Kopernika w Planecie 11 w Olsztynie, felieton Emeryka (Biblioteka- wstęp zawsze wolny) oraz materiały metodyczne: ciekawy tekst o grach planszowych, które obecnie przezywają renesans popularności, zajęcia biblioteczne z zakresu wiedzy o Korczaku, warsztaty dla nauczycieli z wykorzystaniem metod pedagogiki zabawy i scenariusz do kamishibai (papierowy teatr) Kotka Milusia.

Życzymy ciekawej lektury oraz sukcesów zawodowych i prywatnych z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.