Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w Polsce oferują szeroki wybór gatunków i tytułów, wśród których można znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję. Rynek mangi rozwija się w dynamiczny sposób i dostosowuje się do potrzeb czytelników oraz zmian na rynku wydawniczym. Mimo to komiksy japońskie pozostają nieznane szerokiemu gronu czytelników, głównie dorosłych. Na obecną sytuację składa się kilka czynników, w tym nieznajomość japońskiej kultury i wykształtowane przez lata stereotypy czy uprzedzenia. Manga jest nieobecna w polskich bibliotekach, przez co wielu zainteresowanych nią czytelników nie ma możliwości kontaktu z lekturą. Komiksy są niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży, co pozwala na poprawę stanu czytelnictwa wśród najmłodszych. Niniejszy poradnik ma za zadanie pomóc bibliotekarzom zapoznać się z komiksem japońskim, podziałem gatunków ze względu na tematykę i czytelnika, a także prezentuje przykładowe rozwiązania graficzne dla okładek.

• OD REDAKTORA
  • WSTĘP
  • Czym jest manga? Charakterystyczne elementy komiksu japońskiego
  • Charakterystyka mangi jako dzieła obcej kultury. Porównanie japońskiego rynku komiksowego z polskim
  • Klasyfikacja gatunków mangi
  • Jak wybrać mangę dla czytelnika pod względem tematu i wieku?
  • Jak rozpoznać gatunek mangi po okładce; prezentacja typowych rozwiązań graficznych dla okładek poszczególnych gatunków
  • Przykładowe tytuły mang dla początkujących czytelników
  • Biblioteki promujące czytelnictwo mangi w Polsce
  • Problemy mangi w Polsce, jakie oskarżenia wysuwane są pod adresem komiksu?
  • Podsumowanie
  • Bibliografia