Nowy dodatek pt. ?Nowe technologie w bibliotece? już dostępny online!

Dodatek jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej ? na stronie internetowej ?Poradnika Bibliotekarza?

Wokół współczesnych bibliotek zmieniła się rzeczywistość. Nowe technologie na dobre zagościły w bibliotekach zmieniając ich wizerunek, organizację pracy, zakres działań i mentalność pracowników. Zmieniły się sposoby realizacji podstawowych zadań biblioteki takich jak: gromadzenie, opracowanie, udostępnianie. Obecnie biblioteki stają się coraz częściej nowoczesnymi centrami informacyjnymi, udostępniającymi szeroką gamę zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, informacji, usług edukacyjnych i kulturalnych. Nowe, interaktywne technologie od kilku lat są wykorzystywane przy współpracy bibliotekarzy i czytelników. A od roku 2005 spotykamy się ze zjawiskiem zastosowania narzędzi i usług sieciowych w bibliotekach, czyli tzw. Biblioteki 2.0. Celem niniejszego dodatku jest zaprezentowanie stanu prac nad nowymi technologiami w kontekście funkcjonowania bibliotek oraz sposobów wykorzystywania nowych technologii przez te placówki.

Grzegorz Gmiterek ? Nowe technologie w bibliotekach
Marta Kostecka ? Internet jako narzędzie rozwoju bibliotekarza. Stan na rok 2014
Danuta Sroka ? Biblioteka w sieci
Halina Szpak ? Zaprzyjaźnieni z Moodlem ? z doświadczeń PBW w Bielsku-Białej