?TEATR W BIBLIOTECE? już dostępny!!!

?TEATR W BIBLIOTECE
? - nowy bezpłatny dodatek "PB" dostępny wyłącznie on-line!

Czy możliwy jest bliski związek teatru i biblioteki? Okazuje się, że tak. Można powiedzieć, że teatr amatorski na dobre zagościł w bibliotece, doskonale wpisując się w jej współczesne funkcje. Coraz częściej kultura teatralna staje się częścią działalności edukacyjnej i kulturalnej bibliotek. Biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, placówki związane z domami kultury prowadzą różnego rodzaju formy teatralne i parateatralne . Są to z reguły przedstawienia adresowane do dzieci i młodzieży, ale funkcjonują również teatry dla dorosłych np. wrocławski Teatr Wśród Książek. Organizowane są też przeglądy, festiwale teatrzyków bibliotecznych.

Celem dodatku do ?Poradnika Bibliotekarza? pt. ?Teatr w bibliotece? jest wskazanie na doniosłą rolę sztuki teatralnej w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i społecznych , która poprzez związek z literaturą sprzyja rozwojowi czytelnictwa. Nie bez znaczenia jest możliwość integracji społeczności lokalnej z biblioteką. W tym zakresie realizowana jest idea biblioteki otwartej.

>> zobacz on-line <<

Ważną sprawą jest możliwość zaprezentowania czytelnikom bogatej działalności teatralnej prowadzonej w bibliotekach różnych typów, różnorodności inicjatyw podejmowanych przez bibliotekarzy w pracy z czytelnikiem, zwłaszcza młodym.

W dodatku proponujemy artykuły wprowadzające do problematyki edukacji teatralnej (o potrzebie teatru, o metodyce prowadzenia zajęć teatralnych w bibliotekach) oraz tzw. dobre praktyki, czyli przegląd inicjatyw teatralnych w bibliotekach. Całość materiału zamyka tekst o festiwalu teatrzyków dziecięcych w bibliotekach regionu koneckiego.

Mamy nadzieję, iż lektura tego dodatku dostarczy czytelnikom sporo satysfakcji.

Jadwiga Chruścińska

Tomasz Mitrowski O potrzebie teatru

Małgorzata Pietrzak Dlaczego warto prowadzić zajęcia teatralne w bibliotece?

Urszula Bielecka ?Teatr wśród Książek? w Bibliotece Ikara Filii nr 23 MBP we Wrocławiu

Anna Ptaszkiewicz-Godzina ? Życie jest teatrem? ? projekt MBP w Jaworznie

Agnieszka Mirek Teatr w bibliotece, czyli Galeria Książki inspirowana teatrem