^Powrót na górę

 • 1 Poradnik Bibliotekarza
  „Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.
 • 2 Świat Książki Dziecięcej
  dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku. Kolorowa wkładka o objętości 8-12 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Więcej w dziale poświęconym dodatkowi
 • 3 Prezentacja "Poradnika Bibliotekarza"
  Chcesz wiedzieć więcej o "Poradniku"? Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Poradnika Bibliotekarza" do obejrzenia multimedialnej prezentacji przybliżającej treści, budowę poszczególnych numerów i najważniejsze wydarzenia z życia Poradnika - całość została zaprezentowana przy pomocy wirtualnego stołu redakcyjnego. Aby zobaczyć prezentację kliknij na artykuł w aktualnościach.
 • 4 Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
  Seria wydawnicza Wydawnictwa SBP zainicjowana na przełomie 2001/2002 r. Dotyczy praktycznych zagadnień bibliotekarstwa, w tym czytelnictwa i metodyki pracy z czytelnikiem. Jest adresowana do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Poszczególne tomy wychodzą w nakładzie do 1000 egzemplarzy.
 • 5 Dodatki tematyczne
  Specjalistyczne dodatki poświęcone szczegółowym tematom dotyczą aktualnych problemów zawodowych, z którymi Bibliotekarze spotykają się w swojej pracy

  

?TEATR W BIBLIOTECE? już dostępny!!!

 
?TEATR W BIBLIOTECE
? - nowy bezpłatny dodatek "PB" dostępny wyłącznie on-line!

Czy możliwy jest bliski związek teatru i biblioteki? Okazuje się, że tak. Można powiedzieć, że teatr amatorski na dobre zagościł w bibliotece, doskonale wpisując się w jej współczesne funkcje. Coraz częściej kultura teatralna staje się częścią działalności edukacyjnej i kulturalnej bibliotek. Biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, placówki związane z domami kultury prowadzą różnego rodzaju formy teatralne i parateatralne . Są to z reguły przedstawienia adresowane do dzieci i młodzieży, ale funkcjonują również teatry dla dorosłych np. wrocławski Teatr Wśród Książek. Organizowane są też przeglądy, festiwale teatrzyków bibliotecznych.

Celem dodatku do ?Poradnika Bibliotekarza? pt. ?Teatr w bibliotece? jest wskazanie na doniosłą rolę sztuki teatralnej w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i społecznych , która poprzez związek z literaturą sprzyja rozwojowi czytelnictwa. Nie bez znaczenia jest możliwość integracji społeczności lokalnej z biblioteką. W tym zakresie realizowana jest idea biblioteki otwartej.

>> zobacz on-line <<

 

Ważną sprawą jest możliwość zaprezentowania czytelnikom bogatej działalności teatralnej prowadzonej w bibliotekach różnych typów, różnorodności inicjatyw podejmowanych przez bibliotekarzy w pracy z czytelnikiem, zwłaszcza młodym.

W dodatku proponujemy artykuły wprowadzające do problematyki edukacji teatralnej (o potrzebie teatru, o metodyce prowadzenia zajęć teatralnych w bibliotekach) oraz tzw. dobre praktyki, czyli przegląd inicjatyw teatralnych w bibliotekach. Całość materiału zamyka tekst o festiwalu teatrzyków dziecięcych w bibliotekach regionu koneckiego.

Mamy nadzieję, iż lektura tego dodatku dostarczy czytelnikom sporo satysfakcji.

Jadwiga Chruścińska

 

Spis treści

Tomasz Mitrowski O potrzebie teatru

Małgorzata Pietrzak Dlaczego warto prowadzić zajęcia teatralne w bibliotece?

Urszula Bielecka ?Teatr wśród Książek? w Bibliotece Ikara Filii nr 23 MBP we Wrocławiu

Anna Ptaszkiewicz-Godzina ? Życie jest teatrem? ? projekt MBP w Jaworznie

Agnieszka Mirek Teatr w bibliotece, czyli Galeria Książki inspirowana teatrem

 Teatrzyk biblioteczny ?Bajbalinki? w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr

 nr 25 w warszawskiej dzielnicy Wola

Dariusz Kowalczyk Festiwal dziecięcych teatrzyków bibliotecznych w Końskich

 

 

 

Świat Książki Dziecięcej

Prenumerata - promocja!!!

Prenumerata i reklama

Odwiedzający

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Poradnik Bibliotekarza  Rights Reserved.