^Powrót na górę

 • 1 Poradnik Bibliotekarza
  „Poradnik Bibliotekarza". Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 60-letniej działalności spełniało i nadal spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.
 • 2 Świat Książki Dziecięcej
  dodatek do czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”. Ukazuje się od lutego 2007 roku. Kolorowa wkładka o objętości 8-12 stron jest poświęcona popularyzacji problemów książki, literatury, przemianom bibliotekarstwa dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa dla tej kategorii odbiorców. Więcej w dziale poświęconym dodatkowi
 • 3 Prezentacja "Poradnika Bibliotekarza"
  Chcesz wiedzieć więcej o "Poradniku"? Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Poradnika Bibliotekarza" do obejrzenia multimedialnej prezentacji przybliżającej treści, budowę poszczególnych numerów i najważniejsze wydarzenia z życia Poradnika - całość została zaprezentowana przy pomocy wirtualnego stołu redakcyjnego. Aby zobaczyć prezentację kliknij na artykuł w aktualnościach.
 • 4 Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
  Seria wydawnicza Wydawnictwa SBP zainicjowana na przełomie 2001/2002 r. Dotyczy praktycznych zagadnień bibliotekarstwa, w tym czytelnictwa i metodyki pracy z czytelnikiem. Jest adresowana do bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Poszczególne tomy wychodzą w nakładzie do 1000 egzemplarzy.
 • 5 Dodatki tematyczne
  Specjalistyczne dodatki poświęcone szczegółowym tematom dotyczą aktualnych problemów zawodowych, z którymi Bibliotekarze spotykają się w swojej pracy

  

Poradnik Bibliotekarza 4/2018

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Poradnika Bibliotekarza 4/2018, w którym m.in. 90. rocznica ustanowienia Biblioteki Narodowej w Warszawie, artykuły M. Kryś  i A. Hołubiec nawiązujące do Światowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), wyjazd do Nysy i zwiedzenie dwóch zmodernizowanych bibliotek filialnych w Kopernikach i Lipowej a także zwrócenie uwagi na zmiany w poddziałach wspólnych języka UKD.

Czytaj więcej...

Dofinansowanie

Wydawanie miesięcznika Poradnik Bibliotekarza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w Polsce oferują szeroki wybór gatunków i tytułów, wśród których można znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję. Rynek mangi rozwija się w dynamiczny sposób i dostosowuje się do potrzeb czytelników oraz zmian na rynku wydawniczym. Mimo to komiksy japońskie pozostają nieznane szerokiemu gronu czytelników, głównie dorosłych. Na obecną sytuację składa się kilka czynników, w tym nieznajomość japońskiej kultury i wykształtowane przez lata stereotypy czy uprzedzenia. Manga jest nieobecna w polskich bibliotekach, przez co wielu zainteresowanych nią czytelników nie ma możliwości kontaktu z lekturą. Komiksy są niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży, co pozwala na poprawę stanu czytelnictwa wśród najmłodszych. Niniejszy poradnik ma za zadanie pomóc bibliotekarzom zapoznać się z komiksem japońskim, podziałem gatunków ze względu na tematykę i czytelnika, a także prezentuje przykładowe rozwiązania graficzne dla okładek.

 

Spis treści

 

 • OD REDAKTORA
 • WSTĘP
 • Czym jest manga? Charakterystyczne elementy komiksu japońskiego
 • Charakterystyka mangi jako dzieła obcej kultury. Porównanie japońskiego rynku komiksowego z polskim
 • Klasyfikacja gatunków mangi
 • Jak wybrać mangę dla czytelnika pod względem tematu i wieku?
 • Jak rozpoznać gatunek mangi po okładce; prezentacja typowych rozwiązań graficznych dla okładek poszczególnych gatunków
 • Przykładowe tytuły mang dla początkujących czytelników
 • Biblioteki promujące czytelnictwo mangi w Polsce
 • Problemy mangi w Polsce, jakie oskarżenia wysuwane są pod adresem komiksu?
 • Podsumowanie
 • Bibliografia

Kup teraz

Świat Książki Dziecięcej

Prenumerata - promocja!!!

Prenumerata i reklama

Odwiedzający

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Poradnik Bibliotekarza  Rights Reserved.